Rekuperacje

W dobie inteligentnych, ekonomicznych i ekologicznych domów, systemy rekuperacyjne należą do grupy niezbędnych instalacji, które należy wykonać w nowo budowanym domu. Skąd tak duża popularność rekuperacji i czym ona właściwie jest? Rekuperacja jest bezpośrednio związana z wentylacją, z tym że jest jej nowoczesna forma, która połączona jest z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja opiera się jednak o grawitację, w przypadku rekuperacji mamy do czynienia z wymuszonym, czyli mechanicznym obiegiem powietrza. Największą jednak różnicą między tradycyjną wentylacją a rekuperacją jest to, że wentylacja powoduje utratę ciepła, z kolei rekuperacja ma służyć jego odzyskowi. Stąd wcześniejsze stwierdzenie, że rekuperacja jest konieczna, kiedy chcemy wybudować ekonomiczny dom. Ponadto, rekuperacja wiąże się z filtracją powietrza, co automatycznie wpływa na poprawę jakości powietrza wchodzącego do domu.

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji opiera się o rekuperator, w którym znajduje się silnik oraz pompy ssące. Pompy działają w taki sposób, że równocześnie zasysają powietrze z zewnątrz do środka budynku oraz ze środka na zewnątrz. Dzięki takiej wymianie krzyżowej powietrza, jego stan na bieżąco się regeneruje. Jednak aby mogła być spełniona najważniejsza funkcja rekuperacji, czyli odzyska ciepłego powietrza, niezbędny jest wymiennik krzyżowy. Wymiennik krzyżowy działa w taki sposób, że ciepłe, zużyte powietrze, po zassaniu dostaje się do specjalnego systemu kanalików, gdzie nagrzewa wymiennik, z kolei chłodne powietrze zassane z zewnątrz, przechodząc przez system kanalików, zostaje ogrzewane przez to ciepło, które zostało przekazane do wymiennika. Dzięki temu powietrze, które wchodzi do pomieszczenia, jest ciepłe. Aby jednak mieć pewność, że powietrze, które wchodzi do domu, jest czyste i zdrowe, rekuperator zawiera system filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia, a także owady.

Dlaczego warto zainstalować rekuperację?

Instalacja systemu rekuperacji ma kilka podstawowych korzyści, jednak najważniejsze z nich to oszczędności. Minimalizacja strat ciepła z domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym pozwala nam obniżyć koszty ogrzewania ogrzewaniu nawet o 30%. Ponadto, rekuperacja daje nam korzyści zdrowotne. Filtry, przez które przechodzi ogrzewane powietrze z zewnątrz, oczyszczają powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia, jest to szczególnie istotne dla osób, które często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, a także dla alergików. Rekuperacja w domu daje również szereg mniejszych codziennych korzyści, takich jak szybsze usuwanie brzydkich zapachów, szybsze suszenie mokrych podłóg szybsze suszenie prania, czy brak owadów.

Instalacja systemu rekuperacji.

Firma Aspawen realizuje projekty, a także montaż i cykliczny serwis profesjonalnych instalacji rekuperacyjnych. Nasze projekty są w pełni dopasowane do potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. Podczas etapu wstępnego zawsze staramy się doradzać klientom optymalne rozwiązania technologiczne z uwzględnieniem wytycznych, a także czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na wydajność pracy całego systemu rekuperacyjnego. Doświadczeni technicy mają niezbędną wiedzę oraz umiejętności, pozwalające na tworzenie systemów rekuperacyjnych odpowiadających obowiązującym normom i wymogom sanitarnym.

Nasze pozostałe usługi

Klimatyzacja

Łaźnie parowe

Sauny

Serwis klimatyzacji

Pompy ciepła

Rekuperacje

Skontaktuj się z nami

697 660 002

Skontaktuj się z nami

601 772 558

Nasze pozostałe usługi

Klimatyzacja

Serwis klimatyzacji

Łaźnie parowe

Pompy ciepła

Sauny

Rekuperacje

Call Now Button